Exchange Server 2010/2013 üzerine Sophos Pure Message Kurulumu

Bölüm-1

Sophos firmasina ait yaklaşık 17 ürün gamından biri olan giriş segmentinde kullanılan AntiSpam yazılımı olan PureMessage ürünü Exchange server 2003 /2007 /2010 / 2013 üzerine kurulabilen bir antispam yazılımıdır.

Ürün için daha detaylı bilgiye bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.sophos.com/en-us/medialibrary/PDFs/factsheets/sophospuremessageexchangedsna.pdf?la=en

3 bölümden oluşan makalemizin ilk bölümü olan bu makalede Exchange server 2010 üzerine kurulumdan bahsediyor olacağım. ( Bu kurulum Exchange 2007 içinde aynıdır. Kurulum dosyasının adı “For Microsoft Exchange 2007/2010 and IIS (64-bit) antivirus and anti-spam software”)

İlk olarak Trial kurulum için websitesinden download işlemi yapmalıyız. Bu işlem için https://www.sophos.com/en-us/products/puremessage.aspx linkinden “Free Trial” tıklayarak bilgileri doğrulama sayfasına gidiyoruz. Neden Trial olarak kuruyoruz lisans almadan once bu tür yazılımları deneyebiliyor olmak ciddi bir avantajdir. Bu ürünle beraber eş zamanlı olarak sunucu üzerine AntiVirus kurulumunu da yapıyor olacağız. Lisans aldığımızda sonrasında Antivirus MC üzerinden lisanslarımızı girebiliyor olacağız.

Bir sonraki ekranda istenilen bilgileri girerek Trial key icin “username & password “ alabilmek için Next ile devam ediyorum.

Karşımıza gelen ekran işimizde ki rolü , Telefon numarası , bu ürünü kullanacağımız şirket gibi bilgilerini de doldurarak Next ile devam ediyorum.

Alt tarafta açılan diger bilgiler ise Sektör ,Firma Çalışan Sayısı ,Posta kodu gibi bilgileride doldurarak Submit ile devam ediyoruz. Bu ekranda bulunan Sophos son kullanıcı lisans anlaşmasınıda kabul etmek gerekiyor.

Artik ürünü download edebileceğim linklerin olduğu sayfaya ulaştık. Burada bulunan username ve password not almalıyız kurulumda kullanacağız.

Bu işlemlerden sonra Download için bize teşekkür maili gelecek Gelen mailde ürüne ait dökümanlar ve teknik destek linkleri hatta ekranda gördüğümüz username ve password de bu mailin icinde var.

Artık ürünü download ederek kurulum işlemlerine başlıyorum. Ben makalenin başında da belirttiğim üzere Exchange server 2010 için olan ürünü “For Microsoft Exchange 2007/2010 and IIS (64-bit) antivirus and anti-spam software” indirerek kurulumunu anlatıyor olacağım.

Download işleminden sonra , aşağıda ki resimde de görebileceğiniz üzere, “pmex64_313_r2_sfx.exe” isimli ürünü download ettim.

İndirmiş olduğum dosyayı çift tıklayarak kuruluma başlıyorum. Ürünü ilk olarak Extract edeceğimiz klasörü seciyoruz. Ben default klasöre extract edeceğim siz isterseniz farklı bir Alana extract edebilirsiniz. Install diyerek extract ve install işlemine başlıyorum.

Extract ederken eş zamanlı Install işleminide yapıyor system bu sırada beklemeliyiz.

Bu esnada biraz bekletebilir , Hosgeldiniz ekranını geçerek Next ile diyerek devam ediyorum.

Artik klasikleşen bir durum , Lisans anlaşmasını Kabul ederek Next ile devam ediyorum.

Kurulum aşamasında hangi ürünleri kuracağımızı soruyor,

Eğer istenirse ürünün servisini ( PureMessage Service) yazılımı ayrı bir sunucuya , Yönetim konsolunu ( Administration Console ) ayrı bir sunucuya kurabiliriz. Ben her ikisini de aynı sunucuya kuracağım için bu ekranda Next ile devam ediyorum.

Ürünü kuracağımız klasörü seçiyoruz, ben default klasörüne kurulum yapacağım. Next diyerek devam ediyorum.

Bu ekranda bize gelen bilgileri giriyoruz , olurda bu ekranı windows bilgilerini girersek sorun olmaz sonrasında ürün kurulumu bittiğinde bu bilgilerin nereden değiştireleceğini Bolum-2 de anlatacağım.

Not aldığımız yada mail ile gelen username & password buraya girerek Next ile devam ediyorum.

Eğer ki ortamda Proxt sunucusu var ise , Proxt Details diyerek bu bilgileri buraya girebiliriz.

Pure Message database olarak SQL DB kullanır , eğer ki database yapınızda kendi uzerinde olmasini istiyorsak “Local” seçerek kendi üzerine SQL Server Express ürününü kurdurabiliriz. Eğer ki ortamımızda SQL Sunucu var ise ve Ürünün database yapısını burada tutmak istiyorsak “Remote” seçerek SQL sunucu bilgilerini girerek database bu sunucuda tutabiliriz.

Ben default olarak üzerinde tutmak istediğim için “Local” seçerek devam ediyorum.

Kurulumu Domain Admin yetkili bir kullanıcı ile yaptığım için Domain ortamında “domain\SophosPureMessage” diye bir kullanıcı oluşturacak , bu kullanıcı PureMessage yapısını ve servislerini yönetecek, kullanıcıya ait şifreyi buraya girerek Next ile devam ediyoruz,

Oluşturulan bu kullanıcının ozelliklerini yöneteceği bir grup da oluşturacak ve kullanıcın ilgili gruba üye olması gerekir , bu ekranda yeni grubu seçerek Next ile devam ediyorum.

Bu ekranda “administrator email address” seçeneğine olmasını istediğimiz bir mail adresini yazıyorum. Alert mailleri burada seçeceğimiz adres üzerinden gidecek. Olmasını istediğim mail adresini seçerek devam ediyorum.

Exchange server üzerinde tanımlı olan “Accepted Domain” system okuyarak hangi domainlere ait mailleri tarayacağının bilgisini gösteriyor. Ayarları control ettikten sonra Next ile devam ediyorum.

Kurum bilgilerini girerek devam edeceğim. Sebebini henüz bilmediğim bir nedenden dolayı Ülke kısmında hala Turkey yok , ben gerekli bilgileri girerek Next ile devam ediyorum.

Kurulum aşamalarında sectiğim bilgiler eşliğinde Summary gösteriyor , seçtiğim ayarları control ederek Next ile artık kuruluma başlıyorum.

Kurulum artık baslıyor , finish ekranına kadar bekleyeceğim.

SQL kurulumu başlıyor.

Kurulum tamamlandi. Finish diyerek wizardı sonlandırıyorum.

Evet kurulumu başarı ile tamamladık. Bir sonrakı makalemizde basic ayarlarını yapıyor olacağız.

Faydalı olması dileğiyle.

Leave A Comment

you might also like