SOPHOS E-Mail Appliance Kurulumu

Bolum-2

Bir önceki makale de en son ürünü son hali ile hazırlayarak deploy etmiştik, Deployment islemi bittikten sonra , ürün power on duruma geliyor , gerekli ayarları yapmak için artık console olarak makineye bağlanarak ayarları yapıyoruz.

SVEA start olmasını bekliyoruz.

Evet SVEA start oldu, artık ayarları yapmaya başlayabiliriz , ilk olarak fqdn ismini yazarak Enter ile devam ediyorum. FQDN yazarken domain ismini eklemeliyiz.

Ben SVEA.mbrtec.mbr FQDN vererek devam ediyorum.

DHCP yapılandırması ayarını kullanmak istiyorsanız “YES” diyerek otomatik ip aldırabilirsiniz sisteme ki , ben “NO” diyerek devam edeceğim NIC ayarlarını el ile yapılandırmak için.

SVEA ürününe ip / subnet / gw / dns ayarlarını yaptıktan sonra Enter diyerek confiği kayıt ediyorum.

Buraya girdiğimiz bilgileri daha sonra , web arayüzünde ürüne ulaştığımızda dilersek değiştirebiliriz.

bilgileri doğrulayarak ayarları doğrulama sorusuna “YES” diyerek bu bilgileri onaylıyorum.

Evet ayarları tamamladıktan sonra , ürünü yönetebileceğimiz linki ekranda görebiliyoruz.

https://ip adresi :18080

https://52.16.61.240:18080 ip adresinden SVEA ekranına ulaşıyorum.

İlk ekranda , ürüne ait bir key var ise girerek aktifleştirmemizi yada “Try Now” ile 30 gun ürünü deneyebiliriz, Try Now diyerek 30 gun trial olarak devam ediyoruz.

Trial sürümü başlattıktan sonra ki ekranda , ürüne yöneteceğimiz admin icin şifre belirleyerek bu şifreyi ikinci kere girerek doğruluyoruz.

Admin şifresini belirledikten sonra ,artık config yapmaya başlayabiliriz, ilk olarak lisans anlaşmasını okuyarak sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz, lisans sözleşmesini kabul ettiğimize dair kutucuğu işaretleyerek Next butonunu aktif hale getirerek ilerliyoruz.

ilk deploydan sonra , yaptığımız ayarları , bu ekrandan dilersek değiştirebiliriz . Bu ekranda ip ve diğer ayarları değiştirebiliriz . Next diyerek ilerliyoruz.

Yine kurulumda ilk yapılan ayarlardan olan FQDN buradan değiştirebiliriz . Eğer ki ortamda Proxy sunucu var ise , Proxy Server Configuration aktif ederek gerekli ayarları yapabiliriz.

Next diyerek devam ediyoruz.

Network connectivity ayarlarını kendisi check ediyor , Sunucu, internet gibi etkenlere göre zaman alabilir.

Girdiğimiz bilgiler doğrultusunda SVEA otomatik olarak gerekli kontrolleri tamamladı.

Next diyerek ilerliyorum.

Bu ekranda , Sophos SVEA sunuculari register olması için “Register” tuşuna basarak “Next” aktif olması tamamlayarak “Next” ile devam ediyorum.

Kurduğunuz versiyona ve sürüme göre değişiklik gösterebilen bir “Software Updates” ekranında şu an bende gözüken 373,2 MB bağlantı hızınızı ve yaklaşık süreyi de gösteriyor.

“Update Now ” diyerek devam ediyorum.

Update işlemi başlıyor , bitmesini bekliyoruz.

Update tamamlandığında Reboot ekranına geçecek . Reboot diyerek devam ediyorum. SVEA reboot olduktan sonra açılması zaman alabilir , 3 ila 10 dk arasında değişebilir süreç.

SVEA açıldığında otomatik olarak web login olacaktır. Ekranda aşağıda ki cluster uyarısı gördüğümüzde reboot işlemi bitmiş ve kaldığımız yerden devam edebiliriz demektir.

SVEA ürünü cluster olarakta kurabiliriz. Trial mode da bu destek yok , ekranda ki uyarı mesajıda bize bundan bahsediyor.Next diyerek ilerliyorum. Daha sonra Cluster konusunu ele alabiliriz.

Time Zone sekmesinde , ilgili Time Zone seçerek devam ediyoruz.

Local networkümüzde, SVEA ürünün arkasında konumlandırmayı planladığımız sunucularımızı bu ekrandan belirtiyoruz . Birden fazla sunucumuz var ise hepsini tek tek eklemeliyiz , eğer ki default port numarasini değiştirdiysek onuda seçmeliyiz. Default olarak Mail serverlar 25 nolu porttan çalışırlar.

Ben tek sunucu için bunu devreye alacağım, Next diyerek devam ediyorum.

Bir önceki ekranda mail sunucularin ip adreslerini yazmıştık, şimdi bu ekranda o mail sunucularda Accepted Domain olarak ekli olan domainlerimizi yazıyoruz.

Hangi domainin hangi sunucu üzerinde olduğunu da seçmeliyiz, eğer ki domainlere ait subdomainler var ise , subdomaini yes seçerek devam etmeliyiz.

Bir sonra ki ekranda , eğer ki mail sunucularımızın haricinde mail atmak için kullandığımız sunucularımız var ise onları burada belirtmeliyiz , ( Exchange server üzerinde yazılımın çalıştığı sunucuya mail attırmak için Mail sunucu üzerinde Relay hakkı tanımlamanın SVEA tarafında ki ayarıdır bu ekran)

Benim relay tanımlayacağım sunucu olmadığı için , Next diyerek bu ekranı boş bırakarak devam ediyorum.

TPP , Threat Protectin Policy

Antivirus ve kimlik doğrulaması için bir çalışma modu seçmeliyiz , ayarları default bırakabiliriz “Advanced Configuration” diyerek detaylı config yapabiliriz.

Bu ayarları daha sonra ihtiyaca göre tekrar yapabiliriz, bu nedenle Default olarak devam ediyorum.

Antispam çalışma modunu ve ayarlarını bu ekranda seçerek devam edeceğiz.

Passthrough mode :Bu modda posta akışı etkilenmez . Karantinada ki maillerin kopyası oluşturularak kullanıcılara taglenerek gönderilir. Bu mod aktif edildiğinde AntiSpam Setting sekmesinin pasif olduğu görülecektir.

Bu mode haricinde AntiSpam Settings aktif olacaktır.

Pilot mode : Bu modda ise , seçtiğimiz seçebileceğimiz bir grupta pilot olarak sistemi test edebilir , daha sonra productionda tum kullanıcılara uygulayabiliriz.

Full mode : Bu modda kullanıcıların tamamında spam filtresi yapar.

Ben Full mode olarak kuracağım , ürüne hakim olmak ile alakali , eğer ki ilk defa bu ürünü kuruyorsanız , sizlere önerim ; Passthrough mode yada Pilot mode olarak kurmanız.

Antispam Settings kısmında dilersek gelişmiş config yapabiliriz , yada Sophos firmasının bilinen ve ortaya çıkan tehditlere karşı varsayılan olarak yaptığı 25 yıllık tecrübesine guvenebiliriz. Ben default olarak varsayilani birakarak Next diyerek devam ediyorum.

SVEA ürünü herhangi bir tehdit algılandığında , yeni versiyon geldiğinde kısaca uyarı yada alarm durumlarında bilgi vermek için bir mail adresi girilmesini istemektedir. Tanımlı maili girerek Next diyerek devam ediyorum.

Postmaster icinde iligili maili tanımlamak zorundayız. Bu ekranları doldurmadan devam edemeyiz.

Bu ekranda ise Sophos Support Contact bilgilerini doldurabiliriz. Trial mode da da bu destek olmadığı için Next diyerek devam ediyorum.

Son ayar ekranımız olan Summary kısmında bu ekrana kadar yaptığımız tüm ayarları görmekteyiz. Ayarları detaylı kontrol ederek eksik kısımlar var ise geri dönerek düzeltebiliriz. Bu ayarların Print tuşu ile çıktısını alabilir , finish diyerek kurulumu tamamlayabiliriz.

Ben ayarları detaylı olarak kontrol ettim Finish diyerek kurulumumu artık tamamlıyorum.

SVEA kurulumundan sonra config makalesininde sonuna geldik .

Bir sonraki makelemizde Sandstorm aktif edilmesi , url reputation , gibi detaylı ayarların tamamlanarak mail sunucu üzerinde gerekli ayarların yapılması ve testlerin yapılması konularını ele alacağız.

Faydalı olması dileğiyle, bir sonraki makalede görüşmek üzere.

Leave A Comment

you might also like